MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

Fakty i mity o kwasach, czyli peeling medyczny w pigułce

Peeliong kwasami

Fakty i mity o kwasach, czyli peeling medyczny w pigułce

Peeling medyczny z użyciem kwasów to coraz popularniejszy zabieg z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Nic dziwnego, substancje aktywne stosowane podczas tego zabiegu działają na skórę wielokierunkowo. Co należy wiedzieć o peelingu medycznym? Czy peeling kwasami w ciąży, to zabieg dozwolony? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

 

Na czym polega peeling kwasami?

Peeling medyczny z użyciem kwasów, to zabieg medycyny estetycznej polegający na złuszczeniu powierzchniowych warstw skóry za pomocą substancji aktywnych. Peeling kwasami wykonuje się z użyciem takich substancji, jak kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, czy kwas cytrynowy. Wymienione substancje należą do grupy alfa-hydroksykwasów (kwasy AHA) i mogą być pozyskiwane na drodze chemicznej lub z  naturalnych źródeł takich, jak owoce.

 

Peeling kwasami - wskazania

Jakie są wskazania do peelingu medycznego kwasami? Czy peeling kwasami na przebarwienia do dobry pomysł? Zdecydowanie tak. Peeling medyczny z użyciem kwasów polecany jest pacjentom z przebarwieniami pozapalnymi, zaburzeniami rogowacenia, a także osobom, które chcą poprawić koloryt swojej skóry.

 

Kwasy na trądzik, to kolejne, bardzo ważne zagadnienie. Peeling medyczny kwasami polecany jest pacjentom z trądzikiem pospolitym łagodnym, gdyż substancje aktywne zawarte w tym peelingu regulują pracę gruczołów łojowych.

 

Inne wskazania do peelingu kwasami, to między innymi:

●      zapobieganie starzeniu się skóry;

●      redukcja porów;

●      rogowacenie słoneczne;

●      blizny potrądzikowe;

●      obecność zaskórników;

●      skóra łojotokowa.

 

Peeling medyczny - efekty

Zabieg z kwasami (inna nazwa zabiegu to eksfoliacja) pozwala na rozluźnienie połączeń międzykomórkowych pomiędzy komórkami naskórka, dzięki czemu powierzchniowa, zrogowaciała warstwa komórek ulega złuszczeniu. Umożliwia to zredukowanie przebarwień, blizn, a także wygładzenie zmarszczek.

 

Co więcej, peeling kwasami stymuluje syntezę lipidów, chroniących skórę przed utratą wody. Okazuje się, że peeling kwasami AHA to naprawdę skuteczny zabieg nawilżający. Kolejnym pozytywnym efektem stosowania kwasów jest pobudzanie syntezy kolagenu, dzięki czemu zabieg ten korzystnie wpływa na strukturę skóry i zapobiega starzeniu. Pod wpływem kwasów, komórki warstwy rogowej ściślej do siebie przylegają, a skóra jest bardziej odporna na uszkodzenia.

 

Najlepsze efekty można osiągnąć stosując peelingi w seriach. Zaleca się, by wykonać 3 - 6 tego rodzaju zabiegów, najlepiej w odstępach, co 3 - 4 tygodnie.

 

Niestety, peeling medyczny kwasami nie może być wykonany u każdego pacjenta.

 

Przeciwwskazania do kwasów, to przede wszystkim:

●      tendencja do powstawania bliznowców;

●      aktualne stosowanie retinoidów;

●      nadwrażliwość na substancje stosowane podczas zabiegu;

●      liczne znamiona barwnikowe;

●      okres ciąży i karmienia piersią;

●      aktywna choroba skóry, np. grzybica, łuszczyca, aktywna opryszczka;

●      podrażnienia skóry, występujące w miejscu planowanego zabiegu;

●      aktualna antybiotykoterapia.

 

Należy mieć świadomość, że zbyt silne złuszczenie skóry może doprowadzić do uszkodzenia skóry, pojawiania się pęcherzy, przebarwień, a nawet bliznowacenia, dlatego peeling kwasami w domu nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Warto w tym celu odwiedzić klinikę medycyny estetycznej i po konsultacji z lekarzem lub kosmetologiem wybrać odpowiedni peeling dla danego typu skóry.