MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

LASER CO2


KTO WYKONUJE

ZABIEG?

 

Zabieg wykonuje lekarz medycyny estetycznej lub kosmetolog.

ILE TRWA

ZABIEG ?

 

Czas zabiegu zależy od wybranej partii ciała.

Zazwyczaj to od 20 do 60 min.


CZY ZABIEG JEST

BOLESNY ?

 

Zazwyczej  wymaga znieczulenia.

CZY ZABIEG WYMAGA REKONWALESCENCJI ?

 

Czasem zabieg wymaga nawet kilku dni odpoczynku. Wymagane stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

W naszej klinice posiadamy laser frakcyjny CO2, który znajduje zastosowanie dermatologiczno-estetyczne. Dzięki zastosowaniu unikalnych końcówek laserowych, naszym pacjentom udostępniamy szeroki wachlarz zabiegów, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Ten zaawansowany laser pozwala na przeprowadzenie różnorodnych procedur, w tym głębokiej odnowy skóry, stymulacji produkcji kolagenu, redukcji blizn i rozstępów, a także zmniejszenia wiotkości skóry i oznak starzenia się. Co więcej, za jego pomocą jesteśmy w stanie usuwać znamiona komórkowe i brodawki w sposób całkowicie bezbolesny. Dzięki krótkim i skutecznym zabiegom, pacjenci mogą osiągnąć idealny wygląd skóry bez długotrwałej rekonwalescencji.

LASER CO2 W ZABIEGACH ESTETYCZNYCH


Ten rodzaj lasera emituje niewidzialną dla ludzkiego oka falę elektromagnetyczną o długości 10600 nm. Jest ona absorbowana jest przez wodę obecną w tkankach (płyn zewnątrz- i wewnątrztkankowy), a zachodząca reakcja fototerminczna powoduje odparowanie płynu. Absorpcja w tym przypadku nie jest selektywna - światło uszkadza tkanki do poziomu 0,6 mm. Co istotne, jest to ściśle kontrolowany uraz, który wywołuje w tkance określone efekty.

 

Zastosowanie technik ablacyjnych i frakcyjnych pozwala na różnorodne opcje lecznicze:

·    Końcówka frakcyjna umożliwia odnowę skóry, pobudzenie produkcji kolagenu, redukcję blizn oraz ogólną poprawę jakości skóry.

·    Końcówka chirurgiczna pozwala na bezpieczne usuwanie znamion skórnych, takich jak włókniaki, brodawki łojotokowe, prosaki, kępki żółte, gruczolaki potowe i kaszaki.

Światło lasera tworzy w skórze charakterystyczne struktury, tzw. mikrokolumny. Te uszkodzenia są na tyle cienkie i rozłożone symetrycznie na obszarze zabiegowym, że zabliźniają się do 48 godzin, przez co ryzyko powikłań jest znikome. Celowe uszkodzenie skóry na określonym poziomie jest czynnikiem stymulującym jej komórki do regeneracji, dzięki czemu tkanka przebudowuje się, poprawia się jej struktura i gęstość, a fibroblasty zostają też pobudzone do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. To działanie wykorzystujemy do redukcji blizn i rozstępów, wygładzania skóry, ale też do tzw. laserowego liftingu, czyli kuracji anti-aging.

            Zabiegi frakcyjnym laserem CO2 mogą być wykonywane zarówno na twarzy, szyi i dekolcie, jak i na całym ciele. Mogą być przeprowadzane niezależnie od fototypu skóry. Laser frakcyjny CO2 daje możliwość pracy zarówno wiązką zogniskowaną, jak i rozproszoną. Wykorzystywany jest nie tylko do zabiegów estetycznych, ale także w dermatologii, dermatochirurgii, ginekologii estetycznej czy w stomatologii.

JAK ODMŁADZA LASER CO2?


Technologia lasera frakcyjnego CO2 jest wykorzystywana w zabiegach anty-aging, i polega na tworzeniu mikroskopijnych uszkodzeń skóry za pomocą wiązki lasera. Dzięki temu możliwe jest skrócenie istniejących włókien kolagenowych i stymulacja produkcji nowego kolagenu, co prowadzi do odbudowy skóry, jej ujędrnienia, poprawy gęstości, wygładzenia zmarszczek i wyrównania kolorytu.

 

Frakcjonujący laser CO2 dzięki działaniu fototermicznemu powoduje skrócenie się włókien kolagenu, które tworzą tzw. rusztowanie skóry - są jej podporą. Zmniejszenie ich długości zagęszcza tkankę skórną, pogrubia ją i powoduje wygładzenie jej powierzchni. Taki remodeling kolagenu przynosi dobre efekty w przypadku skóry starzejącej się, z utratą jędrności i młodzieńczego owalu, jest też wykorzystywany do redukcji blizn potrądzikowych.

 

MECHANIZM DZIAŁANIA LASERA FRAKCYJNEGO CO2

Podczas zabiegu promieniowanie lasera o długości fali 10600nm wnika w tkankę i jest pochłaniane przez wodę znajdującą się w komórkach, co powoduje proces ablacji. Dzięki innowacyjnej technologii lasera, poziom i głębokość ablacji może być dostosowana do potrzeb pacjenta, a powstałe mikrouszkodzenia skóry zapoczątkowują proces gojenia.

 

Zastosowanie lasera frakcyjnego w procenie kontrolowanego uszkodzenia skóry zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, takich jak przebarwienia, blizny, nadmierne przebarwienia po infekcjach, infekcje czy utrzymujący się rumień. Celowe uszkodzenie skóry na określonym poziomie jest czynnikiem stymulującym jej komórki do regeneracji, dzięki czemu tkanka przebudowuje się, poprawia się jej struktura i gęstość, a fibroblasty zostają pobudzone do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. 

NA JAKIE OKOLICE WYKONUJE SIĘ LASER FRAKCYJNY?

Zabiegi frakcyjnym laserem CO2 mogą być wykonywane zarówno na twarzy, szyi i dekolcie, jak i na całym ciele, w zależności od wskazań, a także mogą być przeprowadzane niezależnie od fototypu skóry.

PRZEBIEG ZABIEGU LASEREM FRAKCYJNYM C02

Czas trwania zabiegu przebudowującego laserem frakcyjnym CO2 zależy od powierzchni skóry lub i wynosi od 15 do 60 minut. Przed zabiegiem pacjent może otrzymać znieczulenie miejscowe za pomocą specjalnego kremu znieczulającego, co minimalizuje odczucia dyskomfortu. Po oczyszczeniu i dezynfekcji skóry lekarz lub kosmetolog dopasowuje intensywność zabiegu do problemu lub charakteru zmian skórnych pacjenta, korzystając z szerokiej gamy końcówek lasera oraz trybów leczenia. Po zabiegu, na miejsce poddane działaniu lasera nakładany jest krem przyspieszający gojenie.

LICZBA I CZĘSTOTLIWOŚĆ ZABIEGÓW

Liczba zabiegów potrzebnych do uzyskania zadowalających rezultatów zależy od stopnia nasilenia zmian skórnych pacjenta oraz od jego oczekiwań. W przypadku głębokich zmarszczek, blizn, rozstępów, a także zaawansowaanej wiotkości pacjenci mogą potrzebować kilku zabiegów.

PO ZABIEGU LASEREM CO2

Bezpośrednio po procedurze skóra jest zwykle silnie zaczerwieniona, podrażniona może też wystąpić obrzęk. Zdarza się, że jest bardziej tkliwa, pojawia się świąd, drobne pęcherzyki czy pieczenie. Przy niektórych zabiegach może się nawet pojawić krwawienie czy płyn surowiczy - wszystko zależy od specyfiki wybranej procedury oraz indywidualnych skłonności pacjentki. Złuszczanie uszkodzonego naskórka trwa zwykle do 7 dni, na pełne efekty kuracji czeka się 3-6 miesięcy. Zabiegi zwykle wykonywane są w seriach 4-6 procedur.

JAKI SKÓRA GOI SIĘ PO LASERZE FRAKCYJNYM?

Zabiegi przebudowujące skórę, takie jak laser frakcyjny, których mechanizm działania opiera się na uszkodzeniu, wymagają z tego względu kilkudniowego gojenia się skóry. W odpowiedzi na bodziec uszkadzający, skóra reaguje tak pożadanym dla nas kontrolowanym stanem zapalnym- to wtedy uruchamiają się wszystkie procesy stymulujące.

Bezpośrednio po zabiegu laserem frakcyjnym skóra może być zaczerwieniona, spuchnięta i podrażniona i jest to normalna reakcja organizmu. Podczas gojenia się skóra może się łuszczyć, swędzieć i być bardzo wrażliwa na słońce. W tym czasie należy unikać ekspozycji na słońce oraz stosować kremy nawilżające i łagodzące skórę.

Czas gojenia się skóry po zabiegu laserowym frakcyjnym zależy od wielu czynników, takich jak intensywność zabiegu, obszar poddany zabiegowi, indywidualne cechy skóry, styl życia i dieta. W zależności od tych czynników czas gojenia może wynosić od 3-10 dni.

O skórę po procedurze laserowej należy odpowiednio zadbać:

  • -przez okres do 14 dni stosować wskazany przez specjalistę preparat ochronno-regenerujący,
  • -unikać niepotrzebnego dotykania, pocierania czy drapania skóry,
  • -stosować zalecaną w gabinecie pielęgnację domową,
  • -unikać ekspozycji na słońce i niezależnie od pogody czy szerokości geograficznej stosować wysoki filtr ochronny SPF50 (aplikacja powtarzana co 2-3 godziny),
  • -nie poddawać się innym zabiegom na daną okolicę ciała przez około 30 dni, a najlepiej skonsultować się ze specjalistą przed ich wykonaniem.

ETAPY GOJENIA SIĘ SKÓRY PO LASERZE FRAKCYJNYM CO2

1 dzień

-Zaczerwienienie skóry

-2-3 godzinne lekkie pieczenie i uczucie ciepła na skórze

-mikrozbielenia na skórze w miejscach ablacji laserowej (tzw. Fraksele)

-lekki obrzęk

-silny stan zapalny

2 dzień

-utrzymujące się miejscowe zaczerwienienie skóry

-obrzęk

-mikrozbielenia przechodzą w mikrostrupki

3-10 dzień

-zaczerwienienie mija

-obrzęk ustępuje

-mikrostrupki zaczynają się wyłuszczać

-skóra delikatnie się łuszczy i wymaga silnego nawilżenia

LASER CO2 WSKAZANIA:


  1. zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych,
  2. zniwelowanie oznak fotostarzenia się skóry (takich jak zmarszczki, przebarwienia, szorstkość),
  3. odmłodzenie skóry oraz wygładzenie jej struktury,
  4. przywrócenie elastyczności i redukcja wiotkości tkanki skórnej,
  5. redukcja blizn różnego typu oraz zmniejszenie widoczności rozstępów,
  6. waporyzacja (odparowanie) znamion naskórkowych czy zmian śródnabłonkowych,
  7. usuwanie brodawek.
  8. resurfacing skóry

  9. wiotkość skóry

  10. fotostarzenie

  11. utrata jędrności i gęstości skóry

  12. ścieńczenie skóry

  13. nierównomierny koloryt skóry

  14. zmiany pigmentacyjne

  15. rozszerzone pory

  16. przebarwienia pozapalne

  •  

PRZED LASEROTERAPIĄ NIE WOLNO:


  1. Należy zaprzestać stosowania kosmetyków zawierających pochodne witaminy A (retinol), witaminę C i kwasy.

  2. Unikaj ekspozycji na słońce oraz solarium przed zabiegiem.
  3. Przez okres 3 tygodni przed zabiegiem unikaj innych silnych procedur kosmetycznych, takich jak peelingi chemiczne, mikrodermabrazje czy inne zabiegi aparaturowe na obszarze, który ma być poddany laseroterapii.
  4. Wstrzymaj się od stosowania leków i suplementów, które mogą uczulać skórę na działanie światła (np. niektóre zioła, antybiotyki itp.).

CZY LASER CO2 JEST BEZPIECZNY?


Zaawansowane zabiegi estetyczne powinny zawsze być wykonywane pod okiem wykwalifikowanego specjalisty oraz z zachowaniem procedur bezpieczeństwa. Niezwykle istotne jest też przestrzeganie przez pacjenta zasad higieny oraz zaleceń pozabiegowych. Takie postępowanie pozwala uniknąć efektów niepożądanych.

            Najczęstszym powikłaniem pozabiegowym w przypadku frakcyjnego lasera CO2 są blizny, które mogą pojawić się jeśli czas naświetlania był zbyt długi (błąd w doborze parametrów zabiegowych) lub na skutek nieprzestrzegania zasad pielęgnacji pozabiegowej (np. niestosowania filtrów SPF). Ważne też, by podczas wywiadu kwalifikującego do zabiegu omówić ze specjalistą wszelkie możliwe przeciwwskazania. Na rynku są dostępne urządzenia wyposażone dodatkowo w systemy do analizy skóry, które ułatwiają specjaliście dobór odpowiednich parametrów i zapewniają większą kontrolę podczas przeprowadzania procedury laserowej.

LASER CO2 PRZECIWWSKAZANIA


  1. ciąża i okres laktacji,
  2. choroby nowotworowe,
  3. stosowanie miejscowej terapii retinoidami (trzeba zrobić min. 6 tygodni przerwy) oraz kuracji doustnej z wit. A (trzeba odczekać min. pół roku),
  4. nadciśnienie tętnicze oraz niewydolność serca,
  5. choroby ogólnoustrojowe (w tym cukrzyca),
  6. przyjmowanie leków fotouczulających,
  7. dermatozy o przewlekłym przebiegu (np. łuszczyca),
  8. choroby wirusowe lub grzybicze występujące na obszarze zabiegowym,
  9. nadwrażliwość na światło.

DLACZEGO LATEM NIE ZALECA SIĘ ZABIEGÓW LASEREM FRAKCYJNYM?

Obalamy mity- to nie jest do końca prawda!

Owszem, istnieją lasery o określonych długościach fal, które pokrywaja się z widmem absorpcji przez nasz barwnik skóry- melaninę, uwrażliwiając ją tym samym na działanie promieni słonecznych. Kluczową informacją jest więc to, że laser frakcyjny do nich nie należy!

Niemniej jednak, każde mocniejsze podrażnienie skóry oraz jej uszkodzenie aktywuje procesy regeneracyjne w komórkach skóry, w tym produkcję kolagenu i melaniny, co zwiększa ryzyko powstawania przebarwień po zabiegach. Ponadto, wystawienie skóry na działanie promieniowania słonecznego zwiększa to ryzyko. Dlatego zabiegi laserowe często nie są wykonywane latem, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, a ich wykonywanie w okresie chłodniejszym wymaga mimo wszystko fotoprotekcji.

Tak więc sami widzicie: odpowiednia pora na laser frakcyjny uzależniona jest głównie od możliwości wyegzekwowania od pacjenta odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, co często w okresie letnim jest niestety niemożliwe.

 

LASER CO2 CZY WARTO?


Warto zaznaczyć, że rodzaje zabiegów oraz stopień ich intensywności zawsze powinien dobierać wykwalifikowany specjalista a najlepiej dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, po przeprowadzeniu wywiadu i ocenie stanu skóry. Zabiegi estetyczne nie są terapią „na żądanie”, kluczowe jest ich odpowiednie dobranie do występującego problemu, częstotliwość wykonywania oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.


WYBRANE ZABIEGI :


Zbyt długo zastanawiasz się nad odpowiednim zabiegiem?

Umów się na konsultację on-line lub zadzwoń do nas i

wybierz odpowiedni zabieg z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej!