MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

TOKSYNA BOTULINOWA - USUWANIE ZMARSZCZEK MIMICZNYCH


KTO WYKONUJE

ZABIEG?

 

Zabieg wykonuje

lekarz medycyny estetycznej

ILE TRWA

ZABIEG ?

 

Pierwszy zabieg trwa 30 min.

CZY ZABIEG JEST

BOLESNY ?

 

Znieczulenie nie jest wymagane

CZY ZABIEG WYMAGA REKONWALESCENCJI ?

 

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji.

Choć nazwa może brzmieć niepokojąco, toksyna botulinowa jest substancją leczniczą, która znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, w tym w dziedzinach takich jak okulistyka, urologia, chirurgia i ortopedia. Nie bez powodu jest także popularna w medycynie estetycznej przeciwdziałającej procesom starzenia.

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, która, gdy jest stosowana w odpowiednich dawkach, zapewnia spektakularne efekty w redukcji zmarszczek mimicznych. Jest to jeden z najczęściej używanych preparatów w medycynie estetycznej ze względu na swoją skuteczność, trwałe działanie i bezpieczeństwo. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, powszechnie nazywane botoksem, są jednym z najlepszych sposobów na redukcję zmarszczek mimicznych spowodowanych skurczami mięśni twarzy, takimi jak marszczenie brwi (związane z uczuciem złości), dziwienie się czy uśmiechanie się. Mają one bardzo wysoką skuteczność i zapewniają doskonałe rezultaty w niwelowaniu oznak starzenia, takich jak zmarszczki, bruzdy i linie na skórze, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Warto zauważyć, że problem zmarszczek mimicznych dotyczy również młodych osób, nawet przed trzydziestym rokiem życia, które mogą poddać się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej w celach profilaktyki przeciwstarzeniowej, aby zapobiec powstawaniu głębokich bruzd.

Usuwanie zmarszczek

TOKSYNA BOTULINOWA TYPU A


Toksyna botulinowa, która jest produkowana przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum, od których bierze swoją nazwę, posiada kilka różnych typów. W medycynie najczęściej wykorzystuje się toksynę typu A. W medycynie toksyna typu A została zastosowana po raz pierwszy w latach 60 XX wieku w nieoperacyjnym zmniejszaniu zeza. Od tej pory powszechnie stosuje się ją w stanach, w których pożądane jest wywołanie porażenia określonego mięśnia lub ich grupy.

 

Toksyna botulinowa typu A  jest oficjalnie zarejestrowana w Polsce do wygładzania zmarszczek mimicznych pomiędzy brwiami tzw. lwiej bruzdy, a także do likwodowania uporczywej, pierwotnej nadpotliwości pach.

W medycynie estetycznej (poza wskazaniami rejestracyjnymi) jest stosowana do wygładzania: poprzecznych zmarszczek (bruzd) na czole (widać je podczas patrzenia w górę), bocznych zmarszczek mimicznych okolicy oczu tzw. kurzych łapek,  zmarszczek nosa tzw. zmarszczek króliczych pojawiających się podczas marszczenia nosa, pionowych zmarszczek w okolicy ust, zmarszczek palacza ciągnących się w dół od kącików ust.

PROCES PRZEPROWADZANIA ZABIEGU Z TOKSYNĄ BOTULINOWĄ


- wstrzyknięcie preparatu jest zabiegiem krótkim
 - do iniekcji wykorzystujemy bardzo małe strzykawki oraz bardzo cienki igły
 - substancję podaje sie domięśniowo lub śródskórnie
 - bolesność jest niewielka związana z ukłuciem igłą
 - zwyczajowo nie stosuje się znieczulenia, na prośbę pacjenta można zastosować
 znieczulenie kremem znieczulającym

WSKAZANIA DO ZABIEGU Z UŻYCIEM TOKSYNY BOTULINOWEJ


Toksyna botulinowa jest szczególnie rekomendowana dla pacjentów z zmarszczkami mimicznymi, czyli takimi, które powstają w wyniku skurczów mięśni twarzy. Zjawisko pojawiania się tego rodzaju zmarszczek jest nieuchronne i dotyka osób w różnym wieku i płci. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej przynoszą najlepsze rezultaty w redukcji i zapobieganiu:

  1. ·       Zmarszczkom na czole, w tym tzw. "lwiej zmarszczce" i zmarszczkom poprzecznym
  2. ·       Zmarszczkom wokół oczu, popularnie nazywanych "kurzymi łapkami"
  3. ·       Zmarszczkom wokół ust, tzw. „zmarszczki palacza”
  4. ·       Innym zmarszczkom na twarzy, a także na szyi i dekolcie

Zabiegi z botoksem sprawdzają się również w redukcji uśmiechu dziąsłowego oraz w podniesieniu opadających powiek i kącików ust. Toksyna botulinowa znajduje również zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Jest stosowana do leczenia nadmiernego pocenia się pod pachami, na dłoniach, stopach oraz innych obszarach ciała, gdzie występuje nadmierne pocenie. Jej działanie polega na tymczasowym wyeliminowaniu problemu poprzez zablokowanie wydzielania potu poprzez paraliżowanie zakończeń nerwowych. Migrenowe bóle głowy (migreny) - to bolesne schorzenie również może zostać złagodzone poprzez odpowiednią terapię toksyną botulinową, która relaksuje mięśnie i działa przeciwbólowo.

 

Bruksizm, czyli mimowolna i nadmierne napięcie mięśni żwaczy, objawiające się zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęki podczas snu, może być łagodzone za pomocą terapii toksyną botulinową. Leczenie bruksizmu jest szczególnie istotne, ponieważ może prowadzić do ścierania szkliwa zębów, bólów głowy oraz stanów zapalnych zębów i dziąseł. Toksyna jest wstrzykiwana w mięśnie żwaczy w celu ograniczenia ich aktywności. To jednak nie wszystko! Toksyna botulinowa jest nie tylko polecana w medycynie estetycznej, ale także w leczeniu chorób i dolegliwości, które są wyjątkowo bolesne i uciążliwe dla pacjentów.

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU Z UŻYCIEM TOKSYNY BOTULINOWEJ


-  nadwrażliwość na botulinę lub na którykolwiek ze składników leku np. albuminy
-  ciąża i karmienie piersią

- choroby połączeń nerwowo-mięśniowych, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe
-  terapia antybiotykami lub lekami sterydowymi
-  w celu zminimalizowania ryzyka powikłań 10 dni przed zabiegiem nie wolno stosować leków upośledzających krzepnięcie krwi, unikamy w ten sposób sinaków w miejscu wkłucia

CZAS TRWANIA ZABIEGU Z UŻYCIEMTOKSYNY BOTULINOWEJ


Zabieg trwa od 15 do 45 minut w zależności od miejsca podania preparatu.

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU Z UŻYCIEM TOKSYNY BOTULINOWEJ


-  w miejscu podania preparatu może wystąpić niewielkie zaczerwienienie,
-  przez 4 godziny po zabiegu należy pozostać w pozycji pionowej (siedzącej lub stojącej),
 nie wolno się schylać,
-  proszę nie dotykać palcami ostrzykniętego obszaru,
-  nie należy korzystać z sauny, kąpieli parowych, basenu, kriokomory, w ciągu 2 tygodni od zabiegu,

-  przez co najmniej 24 godziny nie spożywać alkoholu i nie narażać organizmu na wysiłek fizyczny - ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie itp.,
-  po 2 tygodniach zapraszam na rutynową kontrolę, w razie potrzeby dodatkową korekcję zmarszczek.

TOKSYNA BOTULINOWA- EFEKTY


Pierwsze efekty działania preparatu powinny pojawić się w ciągu tygodnia od podania. Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, ogólna mimika zastaje zachowana. Uzyskany efekt powinien utrzymać się of 2 do 6 miesięcy po zabiegu. Jeżeli pacjent sobie tego życzy, dla utrzymania dobrego efektu należy powtórzyć zabieg. Przerwa pomiędzy kolejnymi iniekcjami preparatu powinna wynosić minimum 12 tygodni.

Proszę pamiętać, że pacjent odnosi korzyści nawet z pojedynczego zabiegu. Po całkowitym ustąpieniu działania  preparatu twarz wygląda młodziej, zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania , polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów np. marszczących czoło - skóra odpoczywa, więc po ustaniu jej działania i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Niestety u kilkunastu procent ludzi zabieg ten nie działa w oczekiwany sposób lub nie działa. Spowodowane jest to sprawnym działaniem układu immunologicznego i zdolnością wytworzenia przeciwciał skierowanych przeciwko składankom preparatu. Również z czasem wieloletniego jego stosowania efektywność zabiegu usuwania zmarszczek może spadać z tego właśnie powodu. Niestety nie jest jeszcze dostępny tani test na przeciwciała, który można wykonać przed zabiegiem. O sposobach minimalizacji tego efektu rozmawiamy podczas konsultacji przed zabiegiem.

Niestety u kilkunastu procent ludzi zabieg ten nie działa w oczekiwany sposób lub nie działa. Spowodowane jest to sprawnym działaniem układu immunologicznego i zdolnością wytworzenia przeciwciał skierowanych przeciwko składankom preparatu. Również z czasem wieloletniego jego stosowania efektywność zabiegu usuwania zmarszczek może spadać z tego właśnie powodu. Niestety nie jest jeszcze dostępny tani test na przeciwciała, który można wykonać przed zabiegiem. O sposobach minimalizacji tego efektu rozmawiamy podczas konsultacji przed zabiegiem.


WYBRANE ZABIEGI :


Zbyt długo zastanawiasz się nad odpowiednim zabiegiem?

Umów się na konsultację on-line lub zadzwoń do nas i

wybierz odpowiedni zabieg z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej!