MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

SKĄD BIORĄ SIĘ PRZEBARWIENIA NA SKÓRZE?


Przebarwienia to obszary skóry wyróżniające się ciemniejszym odcieniem niż pozostała powierzchnia skóry. Ich powstawanie jest związane z nierównomierną syntezą melaniny, barwnika produkowanego przez melanocyty, komórki skóry znajdujące się w najgłębszej warstwie naskórka.

CZYM SĄ PRZEBARWIENIA SKÓRY?


  1. Przebarwienia pozapalne - występują po uszkodzeniu skóry np. po oparzeniu, cięzko przebytym trądziku.

  2. Melasmę (ostudę) –zmiany zlokalizowane na twarzy, zazwyczaj na policzkach, czole i na skroniach. Są jasnego albo ciemnobrązowego koloru. Występuje przeważnie u kobiet w okresie okołociążowym.

  3. Piegi - małe, ciemne plamki, występujace w miejscach o genetycznie uwarunkowanej zwiększonej produkcji melaniny przez melanocyty, często zmieniają swoje natężenie w okresie słonecznym.

  4. Plamy starcze - posłoneczne. Są często nazywane wątrobowymi, choć nie mają nic wspólnego z chorobami wątroby. Występują głównie u starszych osób. To skutek wieloletniego wystawiania ciała na słońce. Ich przyczyną mogą być również zaburzenia w pracy melanocytów związane ze starzeniem się skóry w miarę upływu lat. Występują zwykle w miejscach odsłoniętych: na twarzy, grzbietach rąk, dekolcie. Są większe od piegów.

  5. Dyschromia - to zaburzenie pigmentacji skóry, związane z fotostarzeniem.

  6. Znamię Oty - to zmiana przypominająca plamę, znajduje się na twarzy, ma zmienny kształt.

POWSTAWANIE PRZEBARWIEŃ


Przebarwienia mogą mieć różne rozmiary, kształty oraz lokalizacje na ciele, a ich powstawanie może być uwarunkowane uszkodzeniami skóry oraz ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiska, takie jak promieniowanie UV czy środki chemiczne.

 

Przebarwienia skóry mogą być oznaką chorób metabolicznych, problemów z wątrobą lub zaburzeń hormonalnych. Przebarwienia hormonalne często pojawiają się u kobiet ciężarnych, przyjmujących antykoncepcję, stosujących zastępczą terapię hormonalną lub w czasie menopauzy. Czasami przebarwienia są pozostałością po przebytych stanach zapalnych lub chorobach skóry.

JAK USUNĄĆ PRZEBARWIENIA?


Choć przebarwienia skóry nie wymagają leczenia, z uwagi na ich estetykę często są poddawane terapii odbarwiającej przy użyciu różnych metod. Domowe sposoby wybielania skóry moga okazać się nieskuteczne lub niewystarczające, dlatego medycyna estetyczna i kosmetologia oferuje oferuje skuteczniejsze i szybsze metody usuwania przebarwień skóry.

REKOMENDOWANE ZABIEGI

Fototerapia


Zbyt długo zastanawiasz się nad odpowiednim zabiegiem?

Umów się na konsultację on-line lub zadzwoń do nas i

wybierz odpowiedni zabieg z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej!