MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

Skąd Biorą Się Przebarwienia Na Skórze?

Starzenie się skóry jest procesem, który dotyka każdego z nas. Jego przyczyny są wielorakie, obejmują zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do wewnętrznych należą zmiany genetyczne, hormonalne oraz spowolnienie procesów regeneracyjnych. Zewnętrzne przyczyny to przede wszystkim ekspozycja na promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska oraz niezdrowy styl życia. Skutki starzenia się skóry to między innymi utrata jędrności, zmarszczki oraz przebarwienia, które są przedmiotem naszego szczegółowego omówienia.

Przebarwienia to obszary skóry wyróżniające się ciemniejszym odcieniem. Ich powstawanie jest związane z nierównomierną syntezą melaniny, barwnika produkowanego przez melanocyty, komórki skóry znajdujące się w najgłębszej warstwie naskórka.


CZYM SĄ PRZEBARWIENIA SKÓRY?


  1. Przebarwienia pozapalne - występują po uszkodzeniu skóry, np. po oparzeniu czy ciężko przebytym trądziku. Są to obszary, gdzie skóra, próbując się regenerować, produkuje nadmiar melaniny, co prowadzi do powstania ciemniejszych plam.

  2. Melasma (ostudę) – zmiany te są zlokalizowane głównie na twarzy - na policzkach, czole, i skroniach. Charakteryzują się jasnym lub ciemnobrązowym kolorem. Melasma występuje przeważnie u kobiet w okresie okołociążowym, co sugeruje związek z wahaniem poziomu hormonów.

  3. Piegi - znane szystkim małe, ciemne plamki, występujace w miejscach o genetycznie uwarunkowanej zwiększonej produkcji melaniny przez melanocyty, często zmieniają swoje natężenie w okresie słonecznym.

  4. Plamy starcze - posłoneczne. Są często nazywane wątrobowymi, choć nie mają nic wspólnego z chorobami wątroby. Występują głównie u starszych osób. To skutek wieloletniego wystawiania ciała na słońce. Ich przyczyną mogą być również zaburzenia w pracy melanocytów związane ze starzeniem się skóry w miarę upływu lat. Występują zwykle w miejscach odsłoniętych: na twarzy, grzbietach rąk, dekolcie. Są większe od piegów.

  5. Dyschromia - Zaburzenie pigmentacji skóry, związane z fotostarzeniem. Charakteryzuje się nierównomiernym rozłożeniem pigmentu, co prowadzi do powstawania plam.

  6. Znamię Oty - to zmiana przypominająca plamę, ma zmienny kształt, zazwyczaj znajdująca się na twarzy. Jest to rodzaj zmiany pigmentacyjnej, która może być wrodzona lub nabyta.

POWSTAWANIE PRZEBARWIEŃ


Przebarwienia mogą mieć różne rozmiary, kształty oraz lokalizacje na ciele, a ich powstawanie może być uwarunkowane uszkodzeniami skóry oraz ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiska, takie jak promieniowanie UV czy środki chemiczne.

 

Przebarwienia skóry mogą być oznaką chorób metabolicznych, problemów z wątrobą lub zaburzeń hormonalnych. Przebarwienia hormonalne często pojawiają się u kobiet ciężarnych, przyjmujących antykoncepcję, stosujących zastępczą terapię hormonalną lub w czasie menopauzy. Czasami przebarwienia są pozostałością po przebytych stanach zapalnych lub chorobach skóry.

ZAPOBIEGANIE PRZEBARWIENIOM


Zapobieganie przebarwieniom skóry wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowe jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, a także dbanie o zdrowy styl życia, który wspiera regenerację i zdrowie skóry. Ponadto, regularne wizyty u specjalistów i stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji mogą pomóc w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji i zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień.

JAK USUNĄĆ PRZEBARWIENIA?


Choć przebarwienia skóry nie wymagają leczenia, z uwagi na ich estetykę często są poddawane terapii odbarwiającej przy użyciu różnych metod. Domowe sposoby wybielania skóry moga okazać się nieskuteczne lub niewystarczające, dlatego medycyna estetyczna i kosmetologia oferuje oferuje skuteczniejsze i szybsze metody usuwania przebarwień skóry.


REKOMENDOWANE ZABIEGI

Fototerapia

Zbyt długo zastanawiasz się nad odpowiednim zabiegiem?

Umów się na konsultację on-line lub zadzwoń do nas i

wybierz odpowiedni zabieg z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej!