MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

Czym jest trądzik i jak sobie z nim poradzimy?

Trądzik jest chorobą skóry charakteryzującą się występowaniem zaskórników, grudek, krostek, a nawet torbieli. Podłoże tego stanu jest wieloczynnikowe, co oznacza, że jego pojawienie się oraz intensywność mogą być wynikiem złożonej interakcji czynników genetycznych, hormonalnych, środowiskowych oraz dietetycznych.

Poprzez połączenie wiedzy medycznej z najnowszymi technologiami i indywidualnym podejściem, dążymy do tego, aby każdy pacjent odzyskał nie tylko zdrową skórę, ale również pewność siebie, która często jest nadszarpnięta przez problemy estetyczne.

CZYM JEST TRĄDZIK?


Trądzik to problem, który dotyka nie tylko młodzież, ale również wiele osób dorosłych. Choć zwykle pojawia się w okolicach 12 roku życia, może towarzyszyć nam nawet do późniejszych lat. Bez odpowiedniego leczenia może pozostawić nieestetyczne blizny i przebarwienia na skórze, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zacząć leczyć ten problem i zapobiegać jego ewentualnym następstwom.

Przewlekły stres, wahania hormonalne, nieprawidłowa dieta czy skutki uboczne przyjmowanych leków – to wszystko może pogorszyć stan naszej skóry. Powoduje powstawanie zmian ropnych, grudkowych czy zaskórnikowych, nie tylko w obrębie skóry twarzy, ale często też na szyi, dekolcie czy plecach.

 

Długotrwały, nieleczony bądź nieprawidłowo leczony trądzik może zostawiać po sobie trwałe zmiany w postaci utrwalonego rumienia, blizn, mocno rozszerzonych porów czy nawet przebarwień pozapalnych. Nie każdy wie, że skóra jest największym narządem w naszym organizmie, pełni wiele bardzo ważnych funkcji – jedną z nich jest ochrona przed drobnoustrojami. Dlatego warto okazać jej szczególną troskę i zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie.


Wszystkie te nieestetyczne zmiany, zarówno trądzikowe, jak i potrądzikowe, powodują, że czujemy się mniej atrakcyjni, często cierpią na tym również kontakty towarzyskie. Dlatego warto zadbać o swoją skórę i oddać się w ręce profesjonalistów w celu wyleczenia trądziku i redukcji zmian potrądzikowych, co na pewno korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i poprawi komfort naszego życia. Jak pozbyć się trądziku ?

JAK POWSTAJE TRĄDZIK?


Trądzik to najbardziej powszechna choroba skóry. Jest przewlekłą chorobą zapalną mieszka włosowo-łojkowego, jego cechy to : plamki, grudki i krostki. Podstawową zmianą jest zaskórnik, nazywany potocznie wągrem.

Powstaje on na skutek zwiększonej produkcji sebum (łoju) w gruczołach łojowych oraz towarzyszocego temu nadmiernemu rogowaceniu komórek skóry. Złuszczone komórki zatykają ujścia gruczołów, a narastająca się w nich wydzielina tworzy zaskórniki. Tworzy się idealnie środowisko dla bakterii i stanów zapalnych.
Przyczynami powstania mogą być: stres, zła dieta, podłożenie genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz niektóre leki.

RODZAJE TRĄDZIKU?


Trądzik pospolity 

występuje w wieku młodzieńczym. Na twarzy powstają zaskórniki, grudki, krostki i czasami cysty oraz nacieki zapalne w okolicach łojotokowych. Mogą się pojawić także na klatce piersiowej.

 

Trądzik różowaty (rosacea)

występuje w postaci krostek i grudek u obu płci, u osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, z jasną karnacją i włosami. Towarzyszy mu rumieniec. Zmiany występują głównie na twarzy i zajmują jej centralną część czyli policzki, nos, czoło i podbródek. Objawy zaostrzają się pod wpływem wysokiej i niskiej temperatury, spożywania gorących posiłków, picia alkoholu oraz promieniowania słonecznego.

POSTACIE ZMIAN TRĄDZIKOWYCH


Wczesna

to białe lub czarne zaskórniki, widoczne na twarzy, ramionach i plecach,
Średnio nasilona

jej symptomy to wypukłe czerwone grudki lub krostki,
Zaawansowana

na skórze są widoczne sinoczerwone guzki wypełnioną ropą.


ZABIEGI NA TRĄDZIK


Preparaty krwiopochodne


Zbyt długo zastanawiasz się nad odpowiednim zabiegiem?

Umów się na konsultację on-line lub zadzwoń do nas i

wybierz odpowiedni zabieg z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej!