Rozstępy (ang. stretch marks) pojawiają się najczęściej w skutek nadmiernego i gwałtownego rozciągania się skóry. Ich powstawanie może mieć także podłoże genetyczne lub hormonalne.
Pojawiają się niespodziewanie i ciężko jest się samemu z nimi uporać. Całkiem pozbyć się ich nie da, ponieważ to trwałe blizny, ale można sprawić by były mniej widoczne i nie powodowały dyskomfortu na basenie czy na plaży.
Dzięki nowoczesnej technice istnieją zabiegi, które złuszczą naskórek i spłycą rozstępy.
Ich powstawanie powiązane jest z upośledzeniem komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Gdy w organizmie wzrasta poziom kortyzolu we krwi (hormon wydzielany przez nadnercza), włókna sprężyste tracą jędrność, robią się bardziej kruche i mniej odporne na rozciąganie. Przybranie masy ciała sprawia, że zbyt delikatna siatka włókien rozrywa się, a na skórze pojawiają się cienkie, linijne pasma wyglądem przypominające blizny.
Zalicza się do nich:
Czynniki powodujące powstawanie rozstępów:
- Fizjologiczne – pojawiają w czasie ciąży (po 6 miesiącu) i w okresie dojrzewania,
- Hormonalne – powiązane są z zaburzeniami hormonalnymi, w szczególności z nadczynnością kory nadnerczy, które produkują zbyt dużo kortyzolu, np. w chorobie Cushinga,
- Polekowe – występują u chorych leczonych długotrwale kortykosteroidami (ogólnie, jak i miejscowo – w wyniku stosowania silnych maści sterydowych).
- Dietetyczne – często powstają w przypadku otyłości różnego pochodzenia, oraz na skutek niewłaściwej, ubogiej w witaminy i minerały diety,
- Zawodowe – osoby biorące sterydy w celu (zbyt) szybkiego przyrostu masy mięśniowej, np. kulturyści,
- Genetyczne i osobnicze - na ich rozwój wpływają czynniki wrodzone.
Wygląd rozstępów
To linie ułożone równolegle lub promieniście. W początkowym stadium (czyli do 3 miesięcy) są czerwononiebieskie, czasami sine. Stadium to nazywane jest rozstępami młodymi. Z czasem stają się bledsze, a ich kolor staje się białoperłowy, kości słoniowej lub beżowokremowy. Zdarza się, że rozstępy w kolorze czerwononiebieskim mają jednolite zabarwienie cały czas, wynika to z zaburzeń hormonalnych.
Lokalizacja rozstępów
U otyłych osób występują na udach, brzuchu i biodrach. W czasie ciąży zazwyczaj pojawiają się na bocznych częściach brzucha, biodrach, udach oraz piersiach. Podczas okresu dojrzewania rozstępy pojawiają się na udach, pośladkach, piersiach, a niekiedy w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. U osób z zespołem Cushinga zajmują brzuch, pośladki oraz pachy.
- Laser frakcyjny – uszkadza rozstępy w celu wytworzenia się nowej tkanki, która po zagojeniu się poprawia wygląd skóry.
- Mikrodermabrazja – usuwa się stary naskórek i pobudza skórę do intensywnej regeneracji. Pobudza syntezę nowego kolagenu co odmładza skórę.
- Mezoterapia – wstrzykiwaniu do uszkodzonych tkanek koktajli z różnych substancji
- Peelingi medyczne – kontrolowane uszkodzenie skóry przy pomocy kwasów organicznych.
Mikrodermabrazja metoda mechanicznego złuszczania naskórka.Ogromną zaletą mikrodermabrazji jest fakt, że jest to zabieg bezbolesny i prosty w wykonaniu. Porównując mikrodermabrazję do ...
Efekty
Skóra jest wygładzona, jędrniejsza, z równomiernym kolorem i mniej widocznymi rozstępami.
Świeże rozstępy (w kolorze czerwonym) znacznie lepiej reagują na zabiegi, niż te, które są na skórze dłuższy czas. Wpływ ma również napięcie i jędrność skóry w miejscu występowanie defektu, jak również cykliczność terapii.
Rozstępy nie są przypadłością jedynie kobiet w ciąży, ale również młodzieży w okresie dojrzewania, osób stosujących diety czy intensywnie trenujących w siłowni.
W obecnych czasach można z nimi skutecznie walczyć. Mezoterapia, laser, mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne są efektownymi zabiegami dostępnymi w gabinecie medycyny estetycznej. Problem z rozstępami stanie się mniej widoczny, a wyjście na plażę czy basen nie spowoduje obaw negatywnego postrzegania naszej osoby przez otoczenie.
Zastanawiasz się nad odpowiednim zabiegiem?
Umów się na konsultację lub skontaktuj się z nami w dowolny sposób i
wybierz odpowiedni zabieg z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej!
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatnosci. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.