MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

Stymulatory tkankowe kontra wypełniacze


Stymulatory tkankowe kontra wypełniacze

Medycyna estetyczna oferuje pacjentom szeroki wachlarz zabiegów i produktów. Czasami trudno jest zdecydować się na jeden, konkretny rodzaj zabiegu. Osocze bogatopłytkowe, hydroksyapatyt wapnia, kwas HA.. to tylko niektóre preparaty, z których możemy skorzystać w klinice medycyny estetycznej. Na co warto się zdecydować?

 

Stymulatory tkankowe - co to jest?

Stymulatory tkankowe to preparaty, których używa się w celu odbudowy struktury skóry. Stymulują one produkcję ważnych elementów budulcowych takich, jak kolagen, czy elastyna. Efekty ich zastosowania to przede wszystkim ujędrnienie skóry, odbudowa jej struktury, a co za tym idzie - zahamowanie procesów starzenia.

 

Stymulatory tkankowe - rodzaje preparatów

W świecie medycyny estetycznej, co jakiś czas pojawiają się nowe preparaty, które można zaliczyć do stymulatorów tkankowych. Jednym z nich jest kwas L-polimlekowy. Preparat ten pozwala na jednoczesne wypełnienie ubytków tkankowych. Kwas L-polimlekowy ma postać zawiesiny i podaje się go pod skórę.

 

Kolejnym, znanym stymulatorem tkankowym jest osocze bogatopłytkowe. Efekty zastosowania tego preparatu wynikają z uwalniania czynników wzrostu przez płytki krwi, znajdujące się w osoczu. Czynniki wzrostu pobudzają procesy regeneracyjne w skórze właściwej, jak i tkance podskórnej. Samo osocze uzyskuje się z krwi żylnej pacjenta - jest to preparat autologiczny, dzięki czemu nie ma ryzyka alergii. 

 

Popularnym stymulatorem tkankowym jest również hydroksyapatyt wapnia. Efekty zastosowania tego stymulatora wynikają z pobudzania syntezy kolagenu w skórze. Czy można zastosować hydroksyapatyt wapnia na zmarszczki? Zdecydowanie tak. Preparat ten ma bowiem konsystencję żelową, co sprawia, że nadaje się do poprawy owalu twarzy i wypełnienia zmarszczek. W tym przypadku, hydroksyapatyt wapnia łączy w sobie cechy stymulatora tkankowego i wypełniacza.

 

Wypełniacze - efekty i działanie

Wypełniacze (fillery) to substancje, które wstrzykuje się w celu wypełnienia zmarszczek, czy poprawy konturów twarzy. Najpopularniejszym, biodegradowalnym wypełniaczem jest kwas HA. Preparat ten jest naturalnym składnikiem, występującym w ludzkim organizmie. Wraz z wiekiem jego zawartość zmniejsza się, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek. Wypełniacze pozwalają uzyskać natychmiastowy efekt, polegający na spłyceniu zmarszczek i wypełnieniu ubytków tkankowych, co pozwala na przywrócenie dawnego owalu twarzy.

 

Stymulatory czy wypełniacze?

Na jakie zabiegi warto się zdecydować? Czy należy wybrać wypełniacz, czy preparat o działaniu stymulującym? Okazuje się, że najlepszą formą terapii przeciwstarzeniowej jest łączne stosowanie wyżej wymienionych zabiegów. Sam kwas HA daje natychmiastowe efekty, jednak warto również stymulować regenerację i poprawiać strukturę skóry za pomocą stymulatorów tkankowych. Chcąc wypełnić aktualne ubytki tkankowe - warto wybrać wypełniacze, jednak w celu zatrzymania procesów degeneracyjnych należy pamiętać o stosowaniu stymulatorów takich, jak na przykład osocze bogatopłytkowe, kwas L-polimlekowy, preparaty z hydroksyapatytem wapnia. Warto zapoznać się też z działaniem preparatów używanych przez kosmetologów jak skin boostery i preparaty do mezoterapii.

 

Podsumowując, medycyna estetyczna oferuje obecnie swoim pacjentom naprawdę bardzo wiele. Warto korzystać nie tylko z jednego typu zabiegu, czy z jednej, konkretnej substancji, preparatu. Jeśli nie wiesz od czego zaczać, umów się na bezpłatną konsultację z kosmetologiem lub konsultację z lekarzem medycyny estetycznej.