MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

Przerost warg sromowych

Przerost warg sromowych mniejszych

Przerost warg sromowych

Niektóre cechy budowy anatomicznej mogą być dla kobiet problematyczne. Jednym z przykładów takiej sytuacji jest przerost warg sromowych mniejszych, w konsekwencji czego są one dłuższe od warg sromowych większych. Ta przypadłość rodzi dyskomfort oraz problemy medyczne jak otarcia i infekcje. Niestety często wpływa na postrzeganie swojego ciała i obniża pewność siebie, szczególnie w sytuacjach intymnych. Często związana z przerostem warg sromowych asymetria, która może dotyczyć jednej lub obu warg  często pojawia się jako powikłanie po porodzie siłami natury.  Aby zaradzić skutkom przerostu warg sromowych, możliwe jest wykonanie korekty chirurgicznej.

W klinice medycyny estetycznaj wykonuje się często zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, które rozwiązują ten problem.

Srom - budowa, anatomia

Srom to pojęcie określające żeńskie narządy płciowe zewnętrzne. Obejmuje on: wargi sromowe mniejsze, wargi sromowe większe, wzgórek łonowy, przedsionek pochwy wraz z łechtaczką, napletek łechtaczki, wędzidełko łechtaczki, wędzidełko warg sromowych, spoidło przednie i tylne warg sromowych. Podstawową funkcją sromu jest ochrona wnętrza pochwy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do sromu dostarczana jest krew za pomocą tętnic. Bogata w tlen oraz substancje odżywcze krew pochodzi z tętnicy udowej oraz z tętnicy biodrowej wewnętrznej. Dzięki temu miejsce to jest gęsto ukrwione. 

Przerost warg sromowych mniejszych - przyczyny

O znacznym przeroście warg sromowych mniejszych mówi się, gdy ich długość od ich podstawy do krawędzi oscyluje w granicach 4 centymetrów. Co więcej, u niektórych pań dłuższa może być tylko jedna warga, a u innych - obie. Niektóre kobiety rodzą się z anatomicznym przerostem, u innych przypadłość ta jest nabyta. Wrodzony przerost wynika z uwarunkowań genetycznych występujących w linii żeńskiej. Nabyta asymetria może wynikać z zaburzeń związanych z gospodarką hormonalną lub choroby (np. obrzęk chłonny). Przerost pojawia się także w przypadkach, gdy dziewczynki poddawane są terapii hormonalnej we wczesnych latach życia.

 

Niektóre źródła zwracają również uwagę na percing miejsc intymnych, który potencjalnie moze wydłużać wargi.

Asymetria warg sromowych

Asymetria wynika np. z nagromadzonej tkanki tłuszczowej podskórnej. Z tej przyczyny z przerostem mogą zmagać się kobiety, które cierpią na otyłość brzuszną. Ponadto asymetria charakteryzuje kobiety, które urodziły kilkoro dzieci naturalnym sposobem. Naciągnięcie skóry może być wynikiem częstego odbywania stosunków lub wieloletniej intensywnej masturbacji. Wskutek tych aktywności tkanka się wydłuża. Jednakże warto uwzględnić również czynniki powiązane bezpośrednio z chorobami. Brak symetrii warg sromowych może korelować z problemami z układem moczowym, przede wszystkim z nietrzymania moczu.

Idealne wargi sromowe

Kwestia idealnych warg sromowych jest bardzo dyskusyjna, gdyż nie ma jednego, ustalonego wzorca, który traktowałby o wyglądzie kobiecego sromu. Każda kobieta jest inna, dlatego u niektórych pań miejsca intymne są bardziej symetryczne, u niektórych mniej. Kiedyś przyjęte jest, że wargi mniejsze nie powinny wystawać poza wargi większe. Jednak panie posiadają różną budowę narządów płciowych, dlatego warto docenić odmienność. Warto zaznaczyć, że przerost dla wielu osób jest powodem do wstydu i czynnikiem, który obniża aktywność seksualną. Jednak asymetria nie wpływa znacząco na doznania, lecz w niektórych przypadkach może znacząco obniżać pewność siebie.

 

Przerost warg sromowych określany jest również terminem "fartuszek hotentocki". Nazwa wywodzi się od plemienia, w którym kobiety charakteryzowały się przerostem warg sromowych mniejszych sięgającym nawet kilku centymetrów. W afrykańskim plemieniu Hotentotów asymetria warg traktowana była postrzegana jako symbol piękna. Z tej przyczyny niektóre kobiety starały się naciągnąć wargi sromowe mniejsze, aby uzyskać oczekiwany efekt. 

Kiedy przerost warg sromowych staje się problemem?

Przerost warg sromowych jest często ograniczeniem psychologicznym, które skutecznie zniechęca kobiety do podejmowania aktywności seksualnych, w obawie przed krytyka. Jednak budowa anatomiczna nie przyczynia się bezpośrednio do obniżenia satysfakcji ze współżycia. Gdy wargi mniejsze wystają na zewnątrz na długość kilku centymetrów, wówczas jest to problem nie tyle natury estetycznej, ile zdrowotnej i może przyczyniać się do podrażnień i infekcji. 

Przerost warg sromowych - częsty problem

Przerost warg sromowych jest często ograniczeniem psychologicznym, które skutecznie zniechęca kobiety do podejmowania aktywności seksualnych, w obawie przed krytyka. Jednak budowa anatomiczna nie przyczynia się bezpośrednio do obniżenia satysfakcji ze współżycia. Gdy wargi mniejsze wystają na zewnątrz na długość kilku centymetrów, wówczas jest to problem nie tyle natury estetycznej, ile zdrowotnej i może przyczyniać się do podrażnień i infekcji. 

Przerost warg sromowych - leczenie

Metodą leczenia przerośniętych warg sromowych jest zabieg chirurgiczny z zakresu ginekologii estetycznej nazwany labioplastyką. Polega on na wycięciu nadmiaru tkanki z okolic intymnych. Pacjentka zostaje wcześniej znieczulona miejscowo. Interwencja chirurgiczna pozwala zlikwidować problem, okres rekonwalescencji po przebytym zabiegu jest stosunkowo krótki. Coraz popularniejszą metodą na wykonanie zabiegu jest zastosowanie noża radiowego lub lasera medycznego, który ułatwia koagulację i jest dokładniejszy.

Labioplastyka - dla kogo?

Labioplastyka to rozwiązanie dla kobiet, które chcą unormować wygląd warg sromowych. Jest to zabieg dla każdej pani, która chce odmienić wygląd sromu. Aby móc przystąpić do zabiegu, konieczne jest wcześniejsze skonsultowanie problemu z ginekologiem, który udzieli wskazówek dotyczących labioplastyki.

Przerost warg sromowych - podsumowanie

Przerost warg sromowych może być nabyty lub wynikać z uwarunkowań genetycznych. Warto zdecydować się na zabieg labioplastyki, gdy przerost przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, sprzyja infekcjom intymnym lub jest obciążającym czynnikiem psychologicznym, który obniża pewność siebie w sytuacjach intymnych. Przed zabiegiem korekty warg sromowych należy odbyć konsultację.