MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

Usuwanie zmian skórnych


Usuwanie zmian skórnych

Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem zmian skórnych o różnych charakterze, m.in. naskórkowych, melanocytowych (barwnikowych) czy naczyniowych, w tym często występujących włókniaków, brodawek czy naczyniaków. Specjaliści pracujący w NL Clinic mają duże doświadczenie w postępowaniu z tego typu zmianami.

Usuwanie zmian skórnych

  

Do usuwania zmian skórnych najczęściej wykorzystuje dwie metody - chirurgiczną bądź radiofrekwencję. W naszej klinice medycyny estetycznej w Katowicach zabiegi tego typu wykonuje lekarz, który kwalifikuje pacjenta do odpowiedniej procedury. Przed jej wybraniem przeprowadza badanie dermatoskopowe, które pozwala wstępnie ocenić charakter zmiany. Jeśli jest ona łagodna, można zastosować np. laser, ale kiedy budzi wątpliwości zalecamy wycięcie chirurgiczne oraz badanie histopatologiczne wycinka. Obie metody zabiegowe wymagają przed przystąpieniem do usuwania zmiany zastosowania znieczulenia miejscowego.

Kwalifikacja: jakie zmiany usuwamy najczęściej


Zmiany, które najczęściej obserwujemy na ciele i twarzy pacjentów to:

-       zmiany barwnikowe, czyli tzw. pieprzyki,

-       włókniaki,

-       znamiona skórne,

-       brodawki łojotokowe,

-       kaszaki i tłuszczaki,

-       naczyniaki,

-       nowotwory skóry: rak podstawnokomórkowy (BCC), kolczystokomórkowy (SCC) i czerniak,

-       inne zmiany o atypowym wyglądzie i charakterze.

 

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Lasery od lat stosowane są do usuwania zmian skórnych. W tym czasie technologie ewoluowały, więc dziś mamy w rękach bardzo nowoczesne i bezpieczne urządzenia. Podczas takiego zabiegu zmiana jest odparowywana lub precyzyjnie wycinana za pomocą wiązki światla laserowego. Co istotne, przy zastosowaniu tej technologii rany nie krwawią, a po zabiegu - jeśli zmiana była głęboka - pozostaje niewielki, płaski ślad. W niektórych przypadkach wycinek pobrany w trakcie zabiegu laserowego także może być wysłany do badania histopatologicznego.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Niektóre zmiany trzeba usunąć chirurgicznie i takie zabiegi w naszej klinice przeprowadza lekarz dermatochirurg. Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu, a usunięta zmiana wysyłana jest do badania histopatologicznego, celem określenia jej charakteru i wykluczenia np. zmian o charakterze nowotworowym. Po wycięciu zakłada się szwy, które wyciągane są zwykle po 7-10 dniach. Po całkowitym wygojeniu się miejsca zabiegowego można zacząć stosować preparaty redukujące blizny, a jeśli zmiana była wycinana np. z twarzy, można zmniejszyć bliznę za pomocą odpowiednio dobranego zabiegu laserowego.

Badanie histopotologiczne na czym polega?

Zmiany, które budzą wątpliwości lub są niepokojące przesyłane są do badania histopatologicznego. Polega ono na zbadaniu pobranego wycinka tkanki pod mikroskopem w celu oceny charakteru zmian. Jest to badanie o dużej skuteczności i istotne pod kątem diagnostyki chorób nowotworowych. Na podstawie wyników lekarz podejmuje decyzję dotyczącą przebiegu dalszego leczenia (jeśli jest potrzebne). Na wynik takiego badania czeka się zwykle około 2 tygodnie.

Nie każda metoda usunięcia znamienia, pieprzyka itp. pozwala na pobranie materiału do badania. Problematyczna w tym przypadku okazuje się metoda laserowego usuwania znamion.

Usuwanie zmian skórnych z twarzy

Zabiegi wykonywane na twarzy wymagają od specjalisty sporego kunsztu i doświadczenia. Żaden pacjent nie chciałby przecież mieć po wizycie widocznej blizny na czole czy na policzku. Lekarze w naszej klinice zawsze analizują dostępne rozwiązania i dopasowują je do oczekiwań pacjenta, ale też do rodzaju występujących zmian. Usuwanie zmian na twarzy przeprowadzamy błyskawicznie, skutecznie i tak, by po zabiegu pozostał jak najmniejszy ślad.

Usuwanie włókniaków

Włókniaki to łagodne zmiany o charakterze nowotworowym, wywodzące się z tkanki łącznej. To niewielkie (od 2 mm do 1 cm) guzki lub krostki, które występują na ciele, szyi i na twarzy. Zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale często uważane są za defekt estetyczny. Mogą mieć kolor cielisty lub ciemniejszy od skóry. Włókniaki można usuwać za pomocą lasera, elektrokoagulacji lub krioterapii. Zabieg jest szybki i skuteczny w przypadku proponowanej przez NL Clinic rediofrekwencji chirurgicznej.

Chirurgiczne usuwanie brodawek

Brodawki to jedne z najczęściej występujących na skórze zmian. To niewielkie, zwykle niebolące okrągłe narośle, które jednak bywają sporym problemem estetycznym - szczególnie jeśli występują w widocznych miejscach. Na szczęście łatwo je usunąć i to do dyspozycji mamy różne metody - od laseroterapii, przez krioterapię i elektrokoagulację po zabiegi wycięcia chirurgicznego. Przed wykonaniem wybranej procedury konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni charakter zmiany i dobierze odpowiednią metodę terapeutyczną. Dzięki temu procedura będzie bezpieczna i efektywna.

Usuwanie zmian skórnych z okolic intymnych

Zmiany o różnych charakterze występują także w okolicach intymnych. Najczęściej mamy tu do czynienia z tzw. kłykcinami kończystymi (brodawkami płciowymi), ale też ze znamionami czy włókniakami. Procedury wykonywane na tym obszarze wykonuje się zwykle z wykorzystaniem najnowszej radiofrekwencji, co gwarantuje szybkość, skuteczność i bezpieczeństwo. Pozwala również pobrać materiał do badania histopatologicznego. Przed przystąpieniem do usunięcia zmian stosuje się znieczulenie miejscowe.

Usuwanie zmian - laserem, azotem, radiofrekwencją?

Wraz z dynamicznym rozwojem dermatologii i medycyny estetycznej pojawiło się wiele nowych metod niwelowania zmian skórnych. Dziś oprócz chirurgii mamy do dyspozycji procedury mniej inwazyjne - lasery, elektrokoagulację czy technologie frakcyjne. W naszej Klinice lekarze stosują zarówno metody klasyczne, jak i te najbardziej zaawansowane technologicznie. Jeśli obserwujesz na swojej skórze zmiany, które budzą niepokój, umów się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej - nasi specjaliści zbadają zmiany, wytłumaczą Ci dostępne opcje i dobiorą zabieg, który pomoże skutecznie pozbyć się problemu!