MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

Trądzik w wieku dorosłym – przyczyny i rozwiązania

Trądzik

Trądzik w wieku dorosłym – przyczyny i rozwiązania

Trądzik pospolity to przypadłość dermatologiczna kojarzona przede wszystkim
z okresem dojrzewania. Należy mieć jednak świadomość, że trądzik w wieku dorosłym staje się coraz częstszą przyczyną wizyt w gabinetach medycyny estetycznej. Z czego wynika pojawianie się trądziku u osób dorosłych i jak można sobie z nim radzić?

 

Trądzik u dorosłych - przyczyny

Przyczyny trądziku u dorosłych mogą być naprawdę złożone i czasami ciężko ustalić, co tak naprawdę odpowiada za powstawanie niechcianych zmian skórnych. Częstą przyczyną trądziku u dorosłych są zaburzenia hormonalne, polegające na wzroście poziomu androgenów - czyli tak zwanych męskich hormonów płciowych. Wahania stężenia hormonów mogą wynikać
z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, jak również stylu życia. Stres i zaburzenia rytmu dobowego wpływają niekorzystnie na równowagę hormonalną organizmu.

 

Trądzik w wieku dorosłym może być także spowodowany stosowanymi lekami. Leki wywołujące trądzik dorosłych, to między innymi:

 

●      sterydy, czyli często stosowane w medycynie leki o działanie przeciwzapalnym;

●      leki przeciwdrgawkowe stosowane w leczeniu padaczki;

●      preparaty jodu;

●      witamina B12.

 

Inne, ważne przyczyny trądziku dorosłych, to dieta bogata w węglowodany, nieprawidłowa pielęgnacja skóry i używanie kosmetyków o potencjale komedogennym, a także palenie papierosów. Co ważne, warunki pracy również mogą oddziaływać na skórę. Przyczyny trądziku
u dorosłych upatruje się w narażeniu na oleje, dziegcie i chlor.

 

Trądzik dorosłych - leki

Terapia farmakologiczna trądziku osób dorosłych prowadzona jest przez dermatologa.

W zależności od nasilenia zmian skórnych, stosowane są leki działające miejscowo lub leki doustne. Preparaty zewnętrzne, znajdujące zastosowanie w leczeniu trądziku osób dorosłych, to między innymi nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, czy kwas salicylowy. Preparaty stosowane ogólnie, to antybiotyki, do których należą tetracykliny, a także pochodne witaminy A, czyli retinoidy.

 

Trądzik u dorosłych - zabiegi w klinice medycyny estetycznej

Leczenie trądziku dorosłych wymaga dużej uwagi i połączenia różnych metod
z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii. Polecane zabiegi kosmetyczne na trądzik, to przede wszystkim:

●      peelingi chemiczne z użyciem kwasów - te zabiegi na trądzik pozwalają na złuszczenie zrogowaciałego naskórka, zmniejszają rogowacenie ujść gruczołów łojowych, a także oczyszczają pory, co powoduje zmniejszenie nasilenia zmian trądzikowych;

●      lasery frakcyjne - ich stosowanie pozwala na zniwelowanie blizn potrądzikowych oraz zmniejszenie ilości zaskórników.

●      na blizny potrądzikowe z powodzeniem można zastosować zabieg mikrodermabrazji. Należy jednak pamiętać, że mikrodermabrazji nie powinno się stosować w czasie, gdy na skórze występują aktywne zmiany skórne, w tym również w leczeniu trądziku grudkowo-krostkowego.

 

Mimo, że leczenie trądziku dorosłych może sprawiać na początku pewne trudności, to medycyna estetyczna i zabiegi kosmetyczne dają szansę na pozbycie się niedoskonałości i trwałe wyleczenie. Należy jednak pamiętać, że leczenie trądziku wymaga współdziałania i również terapii ze strony lekarza dermatologa.