MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

Jędrna skóra i zdrowy wygląd - czyli na czym polega fenomen mezoterapii igłowej?

efekty mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa - leczenie skóry

Mezoterapia igłowa – krótka historia. 

Już 400 lat p.n.e Hipokrates wykorzystywał igły do przeprowadzania zabiegów przypominających mezoterapię. Leczył w ten sposób bóle ramion. Z kolei akupunktura była stosowana 2000 tysiące lat temu przez Chińczyków. Wraz z pojawieniem się igieł ze światłem, zaczęto wstrzykiwać nimi różne substancje do ludzkiego organizmu. 

Mezoterapia jest to technika medyczna, która powstała w 1952 roku. Wszystko zaczęło się za sprawą francuskiego lekarza. Doktor Michel Pistor podawał punktowo leki w trakcie leczenia chorób reumatycznych, neurologicznych czy w dolegliwościach bólowych. Wtedy też, po raz pierwszy wstrzyknął lek znieczulający, czyli prokainę w okolice uszu i w efekcie zauważył poprawę słuchu. Wiele z jego odkryć było zupełnie przypadkowe. W 1964 roku doktor Pistor postanowił rozszerzyć tę technikę do leczenia problemów skórnych, medycznych czy weterynaryjnych. Założył więc Francuskie Stowarzyszenie Mezoterapii a w 1987 roku Francuska Narodowa Akademia Medyczna uznała oficjalnie, że mezoterapia to specjalność medyczna. W późniejszych latach, zaczęto stosować ją do celów estetycznych, aby poprawić niedoskonałości urody tamtejszych pacjentek. Dzięki tym wszystkim odkryciom, doktor Michel Pistor nazywany jest obecnie ojcem mezoterapii. 

 

Mezoterapia igłowa - leczenie skóry. 

Mezoterapia igłowa to jeden z najbardziej popularnych zabiegów kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej. Stosowana jest w celu poprawy nawilżenia skóry oraz odżywienia. Polega na wprowadzeniu, iniekcji kwasu HA oraz substancji odżywczych takich jak witaminy, mikroelementy, stymulatory oraz aminokwasy w głąb skóry. Do tego celu stosuje się zazwyczaj gotowe preparaty, które są produkowane dla celów likwidacji konkretnego problemu. Substancje aktywne oddziałują na najgłębsze warstwy, czyli na skórę właściwą i poprawiają jej kondycję. Mezoterapia igłowa doskonale radzi sobie z procesem starzenia się skóry, stymuluje mechanizmy naprawcze a także hamuje działanie wolnych rodników. Zabieg ten możemy stosować również w leczeniu cellulitu oraz przebarwień. Dodatkowo świetnie nadaje się do skóry trądzikowej i o rozszerzonych porach. Poprzez wykorzystanie igły a co za tym idzie pokonanie bariery skórnej, mamy możliwość uzyskania szybszych efektów ponieważ preparat dociera na miejsce swojego działania. Wiele preparatów, jak drogie reklamowane kosmetyki z kwasem HA nie są w stanie działać w skórze, ponieważ fizycznie nie są w stanie pokonać tej bariery. W efekcie robią dobre wrażenie i niewiele ponadto.

 

Zabiegi mezoterapii igłowej najczęściej wykonuje kosmetolog.

 

Mezoterapia igłowa twarzy.

Jeden z najczęściej stosowanych zabiegów, który polega na wykonaniu nakłuć o maksymalnej głębokości 4mm. W ten sposób substancje aktywne bardzo szybko zaczynają działać a skóra zostaje pobudzona do tworzenia nowych włókien kolagenowych i elastyny. Główne wskazania do wykonania tego zabiegu to leczenie blizn, likwidacja worków pod oczami, zmarszczki czy po prostu chęć poprawy jędrności i kolorytu swojej skóry. Efekty widoczne są już po pierwszym razie. Aby utrzymały się jak najdłużej, zaleca się wykonać serię zabiegów mezoterapii. 

 

Mezoterapia igłowej głowy. 

Zabieg ten stosuje się przy różnych typach łysienia lub przerzedzania włosów. Idealnie sprawdzi się u osób z łysieniem androgenowym, plackowatym a także w przypadku utraty objętości włosów. Mezoterapia wykonywana jest w tym przypadku z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, leków przeciwzapalnych, peptydów lub witamin. Jeśli mamy do czynienia ze problemami skóry głowy, to zabieg ten z pewnością może nam pomóc. Wystarczy kilka nakłuć w miejscach chorobowych i wstrzyknięcie substancji leczniczych. Zabieg poprawia również mikrokrążenie w obrębie skóry głowy a także poprawia jakość struktury włosów. Zestaw substancji aktywnych dobierany jest według indywidualnych potrzeb klienta a na wyraźne efekty trzeba czasem czekać do kilku miesięcy.

   

Mezoterapia igłowa pod oczy. 

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i trudna do pielęgnacji. Dlatego też szybko pojawiają się drobne zmarszczki czy przebarwienia a nawet przepukliny, nadmiar skóry, która w dodatku utraciła jędrność. Mezoterapię igłową pod oczami przeprowadza się tak samo jak na innym obszarze ciała. Zabieg jest krótki, trwa maksymalnie 15-20 minut i przeprowadza się go z użyciem miejscowego znieczulenia. Przed tym konieczna jest oczywiście wstępna konsultacja z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej oraz omówienie poszczególnych etapów. Zabieg najlepiej jest wykonywać w seriach, zachowując 2-3 tygodniowe odstępy. Mezoterapia polecana jest dla każdej osoby borykającej się z przesuszoną i skłonną do zwiotczeń skórą wokół oczu. Rezultatem jest silne nawilżenie, redukcja zmarszczek oraz blizn a także wzmocnienie i odżywienie skóry. Mezoterapię stosuje się zarówno pod oczy jak i w okolicach oka, w tym powiek.

W przypadku większych problemów jak duże worki pod oczami i zasinienia, silnie opadające powieki dobrze skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej, który dobierze innego rodzaju preparaty, zabiegi po zdiagnozowaniu problemu lub skieruje na właściwe leczenie chirurgiczne.

 

Mezoterapia igłowa - efekty. 

Szybkość uzyskania efektów mezoterapii igłowej zależna jest od celu zabiegu. Wykorzystuje się ją bowiem w leczeniu wielu problemów ze skórą. Rezultat widoczny jest dopiero po wykonaniu serii zabiegów na konkretny obszar. Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi zmianami, takimi jak przesuszona skóra po wakacjach, to efekty powinny nastąpić już po pierwszym zabiegu. W przypadku mezoterapii igłowej skóry głowy należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty nie przychodzą zbyt szybko. Widoczne zmiany zauważymy najszybciej w okolicach oczu. W tym przypadku różnica widoczna jest po pierwszym zabiegu.  

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania mezoterapii igłowej?

 

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Dodatkowo osoby skłonne do alergii lub uczulone na składnik zawarty w preparatach, powinny szczególnie uważać. Z zabiegu wykluczyć może również cukrzyca, choroby nowotworowe czy autoimmunologiczne a także skłonność do blizn i zwłóknień. W dniu wykonywania zabiegu nie może występować u nas opryszczka lub inne infekcje skóry czy stany zapalne. Pacjent nie powinien przyjmować leków przeciwzakrzepowych.

 

Jak często można wykonywać zabieg mezoterapii igłowej?

Najlepsze efekty zaobserwujemy wykonując serię zabiegów. Ich liczba uzależniona jest od stanu skóry oraz oczekiwań pacjenta. 

 

Inne rodzaje mezoterapii oraz terapie regenerujące skórę (biostymulatory, boostery).

Oprócz mezoterapii igłowej stosuje się również mezoterapię mikroigłową frakcyjną, frakcyjną oraz tzw. mezoterapię bezigłową. Obecnie możemy również skorzystać z terapii regenerujących skórę, wykorzystujących produkty na bazie kwasu HA, busterów, stymulatorów tkankowych, które pobudza produkcję naturalnego kolagenu. Dodatkowo dostępne są również zabiegi oxybrazji, hydradermabrazji, mikrodermabrazji i oraz najróżniejsze peelingi, które oczyszczą i zregenerują skórę.

Mezoterapię igłową łączymy najcześciej z zabiegiem usuwania zmarszczek.

 

Mezoterapia igłowa polecana jest każdej osobie, która chce polepszyć wygląd swojej skóry oraz jej kondycję bez późniejszego używania metod chirurgicznych. Skierowana jest również do osób mających problem z przerzedzonymi oraz wypadającymi włosami lub chcąca mieć piękne włosy do później starości. Warto podkreślić, że efekty mezoterapii igłowej utrzymują się nawet miesiącami.