MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |  Osiedle Witosa

Więcej niż chcesz wiedzieć o depilacji laserowej


Jak nie dać się ogolić na depilacji laserowej ?

Tak to już jest, że konkurencja na rynku lub inny, niewyjaśniony czynnik skłania niektóre salony i gabinety depilacji laserowej do składania pozornie atrakcyjnych ofert. Jak odróżnić dobrą ofertę od niekoniecznie dobrej, czyli jak nie dać się ogolić 😉 zamiast wydepilować 😉 ???

Myślisz, że niełatwo Cię nabrać?

Oto kilka przykładów, które powinny od razu wzbudzić twoje wątpliwości.

Na pewno, jeśli jesteś ekspertem.

No to krótki test.

 

1.       Podmiana lasera

 Skuteczna depilacja. Tak prezentuje się reklama w wyszukiwarce. Firma wzbudza zaufanie. Na stronie internetowej uśmiechnięte kosmetyczki i zdjęcie renomowanego lasera, ale… jest jeszcze coś w tle… widzimy na zdjęciu jeszcze inny laser… Niestety w tym salonie zabieg wykonuje się chińskim laserem o wartości 10% ceny renomowanego sprzętu i nieporównywalnie mniejszych możliwościach. Na pocieszenie – zabieg prawdopodobnie będzie bezbolesny, ponieważ sprzęt podczas zabiegu depilacji laserowej nie osiągnie deklarowanej mocy.

 

2.       Zmyślone parametry

Nieuczciwi producenci lub producenci z krajów rozwijających się jak Chińska Republika Ludowa nie mają nad sobą takiej kontroli jak renomowane firmy z Niemiec, Hiszpanii, USA, czy Izraela. W efekcie na polski rynek trafiają komponenty i urządzenia o nieznanych właściwościach i z wątpliwymi certyfikatami. Wspomniani producenci nie przeprowadzają również żadnych profesjonalnych badań. Często udostępniają zdjęcia przed i po używają pobranych z portali stokowych lub zdjęć renomowanych światowych producentów. Nie wierzysz? Zapytaj Alibabę.

 

Europejski laser lub inny - renomowany, z certyfikatem medycznym - posiada bardzo ważną książeczkę, czyli paszport techniczny, gdzie co roku autoryzowany serwis producenta po przeprowadzeniu kontroli, konserwacji i kalibracji urządzenia specjalistycznym sprzętem potwierdza jego 100% sprawność.

 

To co? Czy wybierzesz się na promocyjny, bezbolesny zabieg najnowszym chińskim wynalazkiem, do złudzenia przypominającym renomowany izraelski laser? W reklamie nie będzie pisało, że jest chiński …

 

3.       Zużyte głowice

Każdy laser diodowy z upływem czasu zużywa się. Głowica lasera ma określoną żywotność. Starsze lasery mają mniejszą żywotność niż nowsze. Renomowane lasery mają znacznie większą żywotność niż chińskie niedrogie produkty. Koszt zakupu samej głowicy to od kilkudziesięciu tysięcy do ponad stu tysięcy PLN netto. Jednak w najpopularniejszych markach renomowanych laserów można zregenerować głowicę chińskimi, niedrogimi diodami. Pozwala to zbić cenę o ponad połowę. Diody te nie mają żadnej homologacji producenta lasera. Jeśli urządzenie do depilacji w gabinecie ma już ładnych kilka lat to zapewne miał kupowaną lub regenerowaną głowicę. Jeśli głowica z zewnątrz wygląda na bardzo zużytą… no to cóż …

Nie wierzysz? Sprawdź na sprzedajemy.pl.

 

4.       Brak pojedynczych zabiegów w ofercie 😹

Pakiet depilacji to normalny sposób sprzedawania usługi depilacji laserowej, bo i tak wszyscy wykonują serię zabiegów, aby uzyskać efekt, ale… Jeśli w salonie nie ma możliwości zakupu pojedynczego zabiegu? Jak sprawdzić, czy laser lub obsługa nam odpowiada? Kupić kota w worku?

 

5.       Dziwna ilość zabiegów w pakiecie

Jest jeszcze jeden problem z pakietami - to ilość zabiegów w pakiecie. Koniecznie 8? Do czego służy 8 zabiegów, gdy wystarczy mniej? Ok, a może 6 w innym miejscu? Kupujesz pakiet 6 zabiegów bezbolesnym laserem marki Super Pro (Oczywiście nazwa przykładowa 😉) Pierwsze 4 zabiegi nie bolą wcale. Kompletny brak dyskomfortu nawet we wrażliwych strefach i co? No i brak efektów, więc na sesji nr 5 okazuje się, że trzeba zwiększyć parametr i boli jak …. 😈 Dowiadujesz się, że masz wyjątkowe owłosienie i trzeba tak się pomęczyć, pocierpieć, żeby było już gładko na stałe (no pain no gain), ale… trzeba wykonać z 4-5 kolejnych zabiegów i co, dokupić pakiet? Pakiet w salonie oferują po 6 zabiegów i nie mniej …  Już rozumiesz?

 

Dla wielu osób o ciemnych włosach i jasnej skórze wystarczającą ilością będzie od 4 do 6 zabiegów w serii dla większości renomowanych laserów.

 

 

Każdy, kto widział bikini w kratkę robi duże oczy. Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta. Jak w każdej katastrofie musi zaistnieć kilka czynników. Laser aleksandrytowy + opalenizna + tryb dynamiczny + niedoświadczony operator. Hmm…  dużo tych czynników a nieszczęścia ponoć miały chodzić parami… No to po kolei.

 

6.       Depilacja latem ☀

Depilacja laserowa latem – taka reklama salonu. Można, czy nie?

 

Depilacja laserowa latem jest jak najbardziej możliwa, ale albo trzeba w opalonych miejscach zrobić markowany zabieg na nieskutecznym parametrze 😱, albo trzeba posiadać odpowiedni laser, który w mniejszym stopniu atakuje melaninę, bo zamyka również naczynia odżywiające włos. Każdy salon, który oferuje zabiegi latem na opalonej skórze musi posiadać odpowiedni sprzęt. Na pewno nie o długości fali 755nm.

 

Zabiegi można też bezpiecznie wykonywać w zasłoniętych partiach ciała, które przez najbliższe dwa tygodnie po zabiegu depilacji laserowej nie będą opalane, nawet przez ubranie.

 

7.       Brak próby laserowej przed zabiegiem

Dobrą praktyką jest umówienie się na konsultację i próbę laserową. W renomowanych miejscach wykonuje ją certyfikowany personel, całkowicie bezpłatnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do komfortu zabiegu, jakości obsługi lub sprzętu powinnaś móc skorzystać z takiej opcji. Jeśli personel będzie odradzał takie rozwiązanie z jakiegokolwiek powodu - niech przypomni ci się ten artykuł oraz wyświetli w wyobraźni jasne światło tego koloru.

Oczywiście możesz umówić się od razu na zabieg szczególnie, jeśli to nie Twoja pierwsza wizyta. Pamiętaj jednak o zgłaszaniu wszelkich uwag i informowaniu o zmienionych ostatnio lekach, czy ekspozycji na słońce itp. 😎

 

8.       Bezbolesny tryb dynamiczny jak z Instagrama

Reklamowany ostatnio tryb dynamiczny dostępny w najnowszych laserach to rozwiązanie pozwalające zrobić do 20 pełnowartościowych impulsów lasera w jedną sekundę. Dużo ….

Niestety minusem tego trybu jest możliwa utrata kontroli przez mniej doświadczoną operatorkę lasera, a w efekcie punktowe odrosty włosków przypominające kępki trawy na spalonym słońcem klepisku, albo liniowe. Nie wiadomo, co gorsze. 😨 Jeśli do tego operator spowoduje odbarwienie - to już mamy wspomnianą kratkę …

 

Tryb dynamiczny ma oczywiście zalety – jest mniej bolesny. Jednak, czy nie lepiej po prostu wybrać się na zabiegi laserem, który jest bardziej komfortowy?

 

Najbardziej sprawdzoną i najrozsądniejszą metodą depilacji laserowej są klasyczne stempelki i do tego jeszcze czasem na malutką zakładkę. Zależy od jednorodności plamki.

Plamka jednorodna – stempelki przylegają do siebie.

Plamka niejednorodna – zakładka …% zgodnie z zaleceniami producenta.

 

No chyba, że plamka lasera jest okrągła, wtedy spodziewajmy się podwójnej ilości wrażeń, bo dobrze wykonany zabieg potrwa dwa razy dłużej …….

 

Rozsądną techniką jest też łączenie obydwu sposobów. Najpierw dynamicznie potem stempelkami. Wadą tego rozwiązanie jest czas oraz duża ilość zużytych impulsów a co za tym idzie wyższa cena zabiegu.

 

9.       Depilacja jasnych włosów

Depilacja jasnych włosów jest możliwa o ile posiadają ciemny barwnik melaninę. 🤔

Laser aleksandrytowy posiada długość fali 755nm która o 30% efektywniej atakuje melaninę zawartą we włosie, (o ile jest w nim zawarta). Włosy bardzo jasne, blond, rude, siwe nie mają melaniny lub nie mają jej wystarczająco dużo, by skutecznie uszkodzić taki włos laserem niezależnie od użytej mocy.

Przed zabiegiem warto umówić się na konsultacje z kosmetologiem, który oceni, czy posiadany laser jest w stanie usunąć takie owłosienie. Za skuteczną depilację laserową można uznać taką, która usuwa przeważającą część włosków.

Owłosienie może różnić się kolorem w różnych miejscach ciała. Jeśli masz wątpliwości lub chcesz to sprawdzić z czystej ciekawości, zrób zdjęcie na dużym powiększeniu i ustalić faktyczny kolor owłosienia.

 

Wniosek dla wszystkich?

Warto rozważyć usuniecie zbędnego owłosienia zanim pojawi się siwizna 😉

 

 

10.   Laser IPL

Chyba wszyscy już wiedzą, ze IPL to nie laser. Jednak czy na pewno? Jeszcze dziś można znaleźć oferty zabiegów sprzętem IPL, w których źródłem światła jest … żarówka. Brzmi niewiarygodnie? Wystarczy pogooglować. Może zamiast płacić za zabiegi mające usunąć niechciane owłosienie urządzeniem IPL - zakupić sobie takie w markecie? No tak, efekt będzie podobny. Przy regularnym, cyklicznym używaniu włosy będą się raczej usypiać i synchronizować. W efekcie można zabieg uznać za skuteczny, jeśli … będzie się go powtarzać bez końca!

Czy w depilacji nie chodzi o to, aby włosy już nie odrastały?

 

Urządzenia IPL są nadal stosowane w kosmetyce i to z bardzo dobrymi rezultatami. Jednak naszym zdaniem nie można ich polecać do zabiegów depilacji.

 

 

Podsumowując …

 

Wykonanie zabiegu depilacji laserowej w dobrej cenie i dobrym laserem to jedno. A drugie to, czy personel jest certyfikowany, ma OC i czy jeśli coś pójdzie nie tak to, czy zapewni opiekę lekarza i skuteczną terapię w przypadku powikłań? Głupio jest zadawać takie pytania w salonie, gabinecie kosmetycznym. Może jednak warto?

 

 

Teraz już wiesz, dlaczego lepiej wybierać renomowane miejsca i wysokiej klasy sprzęt chcąc wykonać skuteczny zabieg depilacji laserowej?

🙂

 

 

Oczywiście, wszystkie wymienione w artykule przykłady nie dotyczą żadnej konkretnej firmy.