MEDYCYNA ESTETYCZNA KATOWICE

ul. Obroki 68   |   Osiedle Witosa

CO TO JEST BLIZNA?

Blizny to częsty problem estetyczny, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Mogą powstać na skutek różnego rodzaju urazów skóry, w tym także w wyniku zabiegów chirurgicznych. Niestety, blizny często pozostają na naszej skórze na stałe, co wpływa na nasze samopoczucie i pewność siebie.

JAK POWSTAJĄ BLIZNY?

Blizny są śladami po uszkodzeniu skóry i powstają w momencie, gdy rana sięga do głębszych warstw skóry właściwej. Uszkodzone miejsce w skórze w procesie gojenia zostaje zastąpione przez tkankę łączną włóknistą, zawierającą początkowo przypadkowo ułożone włókna kolagenu. W prawidłowym procesie gojenia z czasem włókna te samoistnie się uporządkowują, zasklepiając uszkodzoną skórę w niewidoczny sposób.

Niestety, proces gojenia nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Nie wszystkie włókna kolagenowe ulegają uporządkowaniu, co może skutkować powstaniem blizn patologicznych w postaci przerostów lub bliznowców. Kiedy proces bliznowacenia jest zaburzony, nowa tkanka różni się kolorem, strukturą i fakturą od nieuszkodzonej, otaczającej skóry.

JAK POZBYĆ SIĘ BLIZN?

Jednakże istnieją metody, które pozwalają znacznie zmniejszyć widoczność blizn. Wiele preparatów kosmetycznych zawiera składniki aktywne, które przyspieszają regenerację skóry, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny oraz pomagają wyrównać koloryt skóry w okolicach blizny. W przypadku starszych blizn, jednak trudno oczekiwać znaczącej poprawy za pomocą samych kosmetyków.

JAKIE SĄ RODZAJE BLIZN?

Rodzaje blizn – podział ze względu na czas powstania

 

Blizny niedojrzałe są zazwyczaj czerwone i lekko wypukłe, jednak z czasem stają się płaskie. Te blizny mogą powodować dyskomfort w postaci świądu lub nawet bólu.

Z kolei blizny dojrzałe, jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, mają jasną barwę. Są one również płaskie, miękkie oraz elastyczne w dotyku.

 

Rodzaje blizn – podział ze względu na wygląd

Blizny przerostowe

mogą pojawić się po urazach skóry i charakteryzują się uniesieniem ponad poziom otaczającej skóry. Na początku są twarde, wyraźne i zaczerwienione, ale bledną podczas ucisku. Blizny przerostowe mogą powodować nerwobóle, swędzenie i drażliwość.

Bliznowce

to blizny, które są pogrubiałe i twarde oraz zawsze większe od linii zranienia. Są to miejsca bolesne i swędzące.

Blizny zanikowe (blizny atroficzne)

są zagłębieniami w skórze, które mogą mieć różne rozmiary, ale zwykle są okrągłe i niewielkiej średnicy. Powstają w wyniku niewystarczającej produkcji włókien kolagenu i elastyny w trakcie procesu gojenia rany, np. w przypadku trądziku lub ospy. Blizny potrądzikowe są często dziedzicznym problemem i mogą występować pomimo stosowania kosmetyków dedykowanych skórze skłonnej do trądziku.

Blizny pooperacyjne (rozstępy, zrosty pooperacyjne)

zazwyczaj nie wychodzą ponad poziom skóry, są blade, gładkie i słabo widoczne, ale często mają inny odcień niż zdrowa skóra.

REKOMENDOWANE ZABIEGI